Camu Camu - ovocie s najväčším obsahom vitamínu C

Zelené a červené plody stromu Camu camu, ktoré vyzerajú ako malé jablká, sú pozoruhodné svojím obsahom vitamínu C.

Sú najbohatším doteraz objaveným zdrojom vitamínu C, obsahujú ho tridsaťkrát viac ako citrusy. Majú preto obrovský význam pre ľudské zdravie a pre podporu imunitného systému.

V Južnej Amerike je užívanie Camu camu tradíciou už od čias, keď tento kontinent obývali len indiáni. Tí zbierali plody pripomínajúce citrón do svojich kanoe a potom ich užívali na všetky druhy vírusových infekcií, opary, očné problémy a prechladnutia. Osviežujúca chuť rozdrveného plodu im dodala potrebnú energiu a zahnala prichádzajúce chmáry. Z jedného kríku boli schopní nazbierať až 12 kg plodov. Tie však nekonzumovali surové, ale vyrobili si z nich nápoj, ktorý prezývali Refresco de Camu camu a toto označenie sa prenieslo až do dnešnej doby a je jedno z mnohých dedičstiev, ktoré prenechali amazonskí indiáni brazílskym či peruánskym obyvateľom. Dnes je v Peru pestovanie tohto kríku natoľko obľúbené, že sú sadenice vydávané zdarma. Vitamín C. Poznáme ho všetci a počas sychravej jesene a tuhej zimy ho potrebujeme viac ako kedykoľvek inokedy. Čím to je? Vitamín C posilňuje obranyschopnosť organizmu a chráni naše bunky pred oxidačným stresom, čo nám napovedá, že funguje ako antioxidant. Navyše účinne bojuje s infekciami a posilňuje imunitu aj pri fyzicky náročnom období. Ako teda do seba vpraviť účinnú dávku vitamínu, aby sa naše telo ubránilo neustálym útokom vírusov a baktérií? Odpoveďou je Camu camu. Najväčšia prírodná zásobáreň vitamínu C na Zemi. Obvyklý spôsob konzumácie Camu Camu je zamiešanie do džúsu, jogurtu alebo mlieka. Keď ho zalejete čistou vodou, získate nápoj tmavo červenohnedej farby, takmer bez vône a výraznej chuti. To je výhodou, ak nechcete meniť obvyklú chuť svojich pokrmov, ale radi ich obohatíte o vysokú dávku zdraviu prospešných látok.

Plody Camu Camu obsahujú aj vápnik, draslík, železo, riboflavín (vit. B 2), niacín (vit. B 3), fosfor, bielkoviny, aminokyseliny a flavonoidy značne uľahčujúce absorpciu vitamínu C organizmom.

Použitie:

- Camu Camu posilňuje a chráni pečeň, pomáha pri ich vírusovom zápale

- pomáha predchádzať reumatickým chorobám a artróze

- mierni už existujúce zápaly a znižuje bolesti kĺbov

- účinne chráni pred chrípkou a prechladnutím

- chráni pred infekciami, chorobami dýchacích ciest, astmou, kašľom, zápalmi priedušiek atď.

- chráni očnú sietnicu a očné nervy

- pomáha pri problémoch spojených s videním

- chráni pred očným ochorením, ako je glaukom

- pomáha pri Parkinsonovej chorobe, pomáha v značnom stupni zredukovať jej progresiu

- pomáha udržať v dobrom stave srdce, cievy a krvný obeh

- bojuje proti vredom a oparom

- bráni pred neurodegeneratívnymi chorobami, demenciou

- pomáha pri zhoršení koncentrácie a pamäte

- pomáha pri nervozite, depresii

- znižuje vysoký krvný tlak

- pomáha pri cukrovke

- podporuje lepšiu náladu a zvyšuje vitalitu

- má zásadný význam pri tvorbe spermií

- pomáha prekonať už existujúce infekcie.

Camu Camu získalo prívlastok "anti-aging", pretože značne spomaľuje procesy starnutia buniek všetkých orgánov, pokožky i celého organizmu.

Pre svoje antimutagénne vlastnosti pomáha predchádzať genetickým mutáciám. Camu Camu pôsobí aj antisepticky, ničí baktérie. Mnoho ľudí trpí migrénou, ktorá je vo veľkej miere vyvolaná toxicitou toho čo jeme a čo dýchame. Camu Camu je nervy chrániaci "superfruit", môže značne ohraničiť ataky migrény. Účinnosť posilníme vyradením sýtených nápojov (prítomnosť aspartámu) a "sáčkových" potravín (glutaman sodný) z jedálnička.

Camu Camu je tiež neoceniteľným pomocníkom starších osôb - ako prostriedok profylaktický alebo zmierňujúci už existujúci handicap pohybových či komunikačných schopností, teda zlepšujúci kvalitu života.

Možná precitlivenosť na obsiahnuté látky. Nie je náhradou pestrej stravy ani predpísanej medikácie.

Použitie: 1-2 lyžičky prášku denne rozmiešať vo vode a vypiť alebo vmiešať do jedla.

https://lieceniebylinami.sk/e-shop/produkty-z-peru/dary-prirody/camu-camu.html